Útjelzésekkel kapcs...
 
Értesítések
Minden törlése

Útjelzésekkel kapcsolatos szabályzók, feladatok

213 Bejegyzések
1 Felhasználók
0 Likes
9,229 Megtekintés
(@zengo)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

Szia Kornél!

Köszönet a tájékoztatásért! Részemről elmondtam már telefonban a véleményemet, és itt ismét megerősíteném egy részét írásban: 2022. június végéig kérlek velem ne számoljatok. Lehet, hogy eddig nem mondtam elég hangosan, de nem lesz időm - még felelősen gondolkodni sem - az elkövetkezendő 4-5 hónapban.

Üdv:
mp


   
VálaszIdéz
(@ikrieger)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

Köszönet a részletes információkért és tájékoztatásért.

Mindenképpen vállaljuk el, szakmai és presztízs tekintetében alapvető volna. Valamint egy olyan kényszer is kialakul így, ami nem fog minket engedni teljesen elkényelmesedni. Úgy gondolom, hogy mindig fog akadni pár lelkes és áldozatkész ember, akinek éppen lesz lehetősége és kedve ilyen jellegű dolgokkal foglalkozni.

Tehát a válaszom egyértelműen IGEN.


   
VálaszIdéz
(@gulyaszsolt)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

A munkámra nagyjából az elmúlt években megszokott mértékben számíthattok, de részemről sajnos jelenleg nem látom a BTHE -ben a potenciá(l)t ehhez a tevékenységhez. (Örömmel veszem, ha megcáfoltok)


   
VálaszIdéz
(@varga)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

Sziasztok!

Kornél, köszi az új híreket, az összefoglalót és a terve(ke)t.

A véleményem:
1., Egyetértek Zsoltival, sajnos az utóbbi években és jelenleg sem látom a túl nagy lelkesedést az egyesületi jelzésfestési munkákban.
2., Figyelembe véve egyes egyesületek által végzett munkát - mind mennyiségben, de elsősorban a minőségben - nem biztos, hogy fel kellene vállalni a felelősséget. Írom mindezt úgy, hogy az utóbbi két évben elég sokat festettem, ezért 2020-2021-ben sajnos sokszor volt alkalmam látni a sablon nélkül készült, ferde, szabálytalan, igénytelenül "felhányt" jeleket (pedig a szabályok leírtak, melyeket az MTSZ is kikötött a szerződésekben).
3., Kérdés: Biztos, hogy a többi egyesület elfogadná azt, hogy a BTHE fogja ellenőrizni és minősíteni, esetleg visszadobni a munkájukat? Nem javaslom egyetlen egyesület kiemelését és a többi egyesület "fölé helyezését", mert szerintem ennek nem így kellene működnie. A Börzsöny esetében - ahogyan régebben is tervben volt - össze kellene hívni az itt tevékenykedő lelkes egyesületek egy-két tagját és közösen kialakítani egy letisztázott turistaútvonal hálózatot, figyelembe véve az erdészetek véleményét, javaslatát.

Természetesen, ha mégis bevállaljuk a Kori által leírtakat, amiben tudok résztveszek, de ezeket nagyon meg kellene előtte gondolni és csak a különböző feladatokra jelentkező és megválasztott BTHE felelősök esetén javaslom felvállalni.

Üdv: varga

 


   
VálaszIdéz
(@Makrai Kornél)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

Sziasztok,

Pali felvetésére a válaszom: Először is köszi a felajánlást! 🙂
Hosszútávon valóban az átalány-finanszírozás lesz a megoldás, de ehhez sok mindent meg kell még valósítani. Jogszabályon felül országos felmérést és egyeztetések egész sorát. De nem csak az állami területeken, hanem az önkormányzati, közúti és árvízvédelmi területeken és megoldást kell találni a magántulajdonon vezető turistautak rendezésére is.

Jelenleg ez a km alapú elszámolás a legtisztább és átláthatóbb. 

Azért azt is leírom, hogy egy felújításnak ki kell tartania 5 évig. Ha 5 éven belül megint teljes felújításra van szükség, akkor valami svindli van a dologban. Ha csak egy-egy jelzést kell pótolni, azt az egyesületek még megoldják.  

Péternek a válaszom: Szerintem ez a szerződés 2023 januárjától indulna. Előbb nem valószínű, mert az idei jelzésfestés pályázat elindult, ezt már nem fogjuk módosítani. Megvárunk a feladattal! 🙂

Varga Zsoltinak felvetéseire a válaszom:
1.    Az utóbbi időben sok emberrel beszéltem jelzésfestéssel kapcsolatban, ugyanis az elmúlt években a hazai túrázásba bekapcsolódottak közül sokan vannak, akik nem csak járni szeretnének a turistautakon, hanem tenni is érte. 

Egy kis marketinggel simán magunk köré tudunk gyűjteni 8-10 embert, aki bekapcsolódnának a munkába először vödör cipeléssel és sablon tartással, de az idő múlásával már egyre több feladattal is megbízhatnánk őket.

Ehhez viszont szükség van az MTSZ-nél is nyilvántartott 12 BTHE útjelző-vezetőből 5-6 főre fixen, a munka és a betanulás irányítására.

Ha betudunk vonzani új embereket ebbe a feladatba, akkor a magam részéről azt tudom felajánlani, hogy online oktatással bevezetem őket a jelzésfestés elméleti részébe. Az „MTSZ TURISTA ÚTJELZŐ VEZETŐK KÉPZÉSI ÉS MINŐSÍTÉSI SZABÁLYZATA” tartalmaz egy bevezető jellegű oktatást, amelynek „útjelző segéd” vagy „inas” szint a kimenete. Úgy is át kell dolgozni ezt a szabályzatot, legalább foglalkozom vele. 🙂 De a gyakorlati oktatás esetében mentorokra, tehát rajtam kívül több emberre van szükség.

2.    A többi egyesülettel szerződést kell kötni és az elvégzett munkát a megújuló szakmai füzetek alapján kell majd számon kérni. Ez az anyag Palinak köszönhetően sokkal egyértelműbb lesz. Minden feketén-fehéren le lesz írva, senki nem tud majd mellé beszélni.

Mivel készül a jogszabály a turistautakkal kapcsolatban, hamarosan az MTSZ-nek nem csak „önként vállalt” feladata lesz a turistautak karbantartása és nyilvántartása, hanem egy miniszteri rendeletbe foglalt kötelessége. Ehhez a faladhoz fel kell nőni, pl. amelyik útjelző-vezető nem tud majd egy előre meghatározott nyomvonalon pontosan turistautat felújítani, az kiesik ebből a munkából. 

3.    Még 2016-ban Zsemba József hívta össze a Börzsönyben dolgozó egyesületeket egy megbeszélésre, ami a BTSSZ-nél lett megtartva.  

Józsi akkor a Pest Megyei Természetbarát Szövetségnél (PTSz) vezette a technikai munkát. Az egyeztetés egyik fő törekvése az volt, hogy legyen egy „ernyőszervezet”, ami képviseli a többi szervezetet a különböző egyeztetések során (erdészet, MTSZ stb.), illetve összefogja a Börzsönyi munkákat.

Javaslatára a PTSz lett ezzel a feladattal megbízva, viszont Zsuzsa hamarosan lemondott a PTSZ elnöki tisztségéről és Józsival eljöttek a szervezettől. Ezért ebből nem lett semmi.

Börzsöny két megyét érint. Nógrádban már régóta nincs megyei szövetség, a PTSz meg most adta be a bíróságon a megszüntetési kérelmét. Nincs más szóba jöhető szervezet, csak a BTHE, mert a többiek kiöregedtek és elfogytak.

Ismerem a többi egyesület vezetőjét (Műanyag SC, Kinizsi TE, Lokomotív TE), tudom róluk, hogy Krieger Istvánt tisztelik és vele együtt elfogadnák a BTHE-t, mint Börzsönyi ernyőszervezetet. Sőt, jobban is, mint most az MTSZ-t! 🙂

4.    Tudom, ez elsőre sértő és bántó lesz, de ki kell jelenteni, hogy Börzsönyben nem az „itt tevékenykedő lelkes egyesületeknek” kell meghatározniuk a turistautak nyomvonalát, hanem a vagyonkezeléssel megbízott állami erdészetnek. Ugyanis az Ipoly Erdő Zrt. fő tevékenysége az erdő- és a vadgazdálkodás, - ugyanis ez nem parkerdő, mint a Pilisben - és más szempontokat is figyelembe kell vennie (bízom benne, hogy pontosan írtam). Magyarországon jelenleg tulajdonos vagy vagyonkezelő engedélye nélkül nem lehet egy turistautat kijelölni vagy legalizálni.

Ha pedig meghatározásra kerül, milyen nyomvonalon haladhatnak a turistautak, akkor a hálózat áttekintését megint nem bíznám a lelkes egyesületekre, ugyanis ennek a logikája és szabálya az új szabványban le van fektetve, nem hiszem, hogy ezt pontosabban ismerik, mint a Turistaút Szakbizottság Palival az élen, akik egy évet dolgoztak ezzel az anyaggal. 🙂

Gulyás Zsolti és István válaszát is köszönöm. Ismerem őket annyira, hogy tuti idén is találkozunk jelzésfestés közben, úgysem tudnak majd otthon maradni! 🙂

Üdv,
Kornél


   
VálaszIdéz
(@zengo)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

Üdv Mindenkinek!

Megköszönve Kornélnak a mindenre kiterjedő összegzést, néhány gondolat tőlem:
- az elmúlt év elején több időt eltöltve, de sajnos nem az összes erdészetet végiglátogatva, a témával kapcsolatban az erdészet részéről is az a hozzáállás, hogy az egyesületre (BTHE) úgy tekintenek mint az egyetlen a területen működő civil szervezetek közül, akivel szívesen együtt dolgoznak (nyilván ez most egy kicsit öntömjénezőnek tűnik, de a lényeg érthető),
- a fenti együttműködés a teljes Ipolyerdő területre értendő, ezt némi kommunikációval erodálni lehet,
- a 2016-os ernyőszervezet kijelölésére még emlékszem, gyakorlatilag István mondta ki az ámen-t egy egyszerű "legyen" kifejezéssel,
- a Börzsönyben tevékenykedő civil szervezetek vezetői valóban tisztelik István munkáját, ehhez felsorakozott még Kornél és Pali munkássága és személye is, így a megfelelő kommunikációval kezelhető az ernyőszervezet tisztének magunkra rántása,
- a felkérést kénytelenek leszünk elfogadni, mert egyébként találnak egy olyan szervezetet aki vagy 1. nagyon komolyan veszi a munkáját és azonnal alárendelt szerepbe kerülhetünk vagy 2. egyáltalán nem veszi komolyan a munkát, bevon olyan civil szervezeteket és külsős gazdasági cégeket, akik nem fogják elvégezni a munkát, de leszedik (kiszedik) a pénzt (hadd ne kelljen példát hoznom a gazdaság más területéről),
- és valóban a jelenlegi szervezetünk, legyen az akár az elnökség vagy akár a tagság, jelen pillanatban alkalmatlan ennek a feladatnak az ellátására (ezt a szót itt módosítottam; vállalás volt előbb). Vagy Kornélnak vagy Palinak - vagy mindkettőjüknek - elmondtam, hogy ez időszakosan (vagy egész évben?) teljes embert kívánó feladat, mint egy munkahely. És erre egy ember nem elegendő.

Üdv:
mp


   
VálaszIdéz
(@Makrai Kornél)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

Sziasztok, 
Kikerült az MTSZ turistaút-nyilvántartás térképére a felmért börzsönyi és a cserháti turistautak.
A térkép jobb alsó szélén lévő kezelőgomboknál lehet több mindent megjeleníteni:·        

  • a „rétegek”-nél lehet bekapcsolni az OSM-et,·        
  • az „alaptérképek”-nél a Tuhu-t.

Így látható, hogy hol van eltérés az OSM, Tuhu és a terepi felmérés között. Nagyon sok észrevételt hoztak be a felmérők, most folyik ezek feldolgozása és egy belső térképre való feltöltése. Hamarosan ezeket is betudom mutatni. 
Viszont, lassan elérkezünk oda, hogy az MTSZ hivatalosan megkeresse az egyesületet a februárban általam vázolt feladattal.
Javaslom, hogy találkozzunk, üljünk össze és beszéljünk erről. 
Köszi,
Kornél


   
VálaszIdéz
(@Makrai Kornél)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

Sziasztok,

Még februárban jeleztem a fórumon, hogy az MTSz részéről megtörtént az Ipoly Erdő Zrt. területén is a turistautak felmérése. Azóta az adatok is fel lettek dolgozva és a kapcsolatfelvétel is elindult az Ipoly Erdő és a DINPI felé.

Írásomban jeleztem, hogy az MTSz szeretne helyi civil szervezetekkel szerződést kötni, az adott terület karbantartási munkáinak a koordinálására és Börzsöny esetében BTHE a kiszemelt partner.

Ezen a héten MTSz-nél eljutottunk ehhez a ponthoz és hamarosan hivatalosan is megérkezik BTHE részére a felkérés erre a feladatra.

Kérem, üljünk össze és egyeztessünk erről! Üssünk le egy időpontot és egy helyszínit, jöjjön el mindenki és közösen hozzunk egy döntést a továbbiakról.

Javaslom, hogy a fórumon történjen az időpont és a helyszín egyeztetése!

Köszönöm,
Kornél


   
VálaszIdéz
(@bence)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

Hali!
Csatlakozom szívesen. Nekem augusztus 5-ig jó, vagy augusztus 21. után. Helyszínnek javaslom a váci HBH sörözőt a vasútállomásnál, ahol legutóbb is voltunk.
Bence


   
VálaszIdéz
(@sebpali)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

- Júl. 11-e késő délután? (este 9-re haza kell érjek)
- Júl. 29 péntek este? (Zebegény Éjszakai előtt)
- Aug. 2 kedd este?
- Aug. 23 kedd este?


   
VálaszIdéz
(@Makrai Kornél)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

Részemről ok:
- Júl. 11-e késő délután
- Júl. 29 péntek este (Zebegény Éjszakai előtt)

Nem ok:
- Aug. 2 kedd este
- Aug. 23 kedd este


   
VálaszIdéz
(@zengo)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

Akkor marad a július 29?
Sok minden lesz aznap...

Üdv:
mp


   
VálaszIdéz
(@Makrai Kornél)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

Részemről ok a péntek.


   
VálaszIdéz
(@ikrieger)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

Próbálok én is ott lenni pénteken. Elég sok a dolog, de remélem meg tudom majd oldani.


   
VálaszIdéz
(@bence)
New Member Vendég
Csatlakozva: 1 másodperc telt el
Hozzászólások: 0
 

17 vagy 18 óra?


   
VálaszIdéz
Oldal 14 / 15